Conferință de presă ADR Centru

ADR Centru susține 318 Proiecte pentru îmbunătățirea calității vieții prin investiții de 370 milioane euro

Orașe, străzi, spitale, școli, centre sociale, echipamente pentru intervenții în siuații de urgență, centre de afaceri, situri industriale, cabinete medicale și alte activități ale firmelor mici, cetăți istorice, biserici, hoteluri, puncte Salvamont și parcuri reprezintă destinația celor peste 370 milioane euro contractați în Regiunea Centru prin ADR Centru. Fondurile sunt alocate din bugetul Programul Operațional Regional, iar proiectele sunt localizate în toate cele șase județe ale regiunii, respectiv în Alba, Brașov, Covasna Harghita, Mureș și Sibiu. În acest an se preconizează contractarea altor 60 milioane euro, fiind atins astfel indicatorul de contractare 100% a bugetului fondurilor nerambursabile alocate Regiunii Centru prin Regio.

Din cele 1081 de proiecte, depuse la sediul ADR Centru, cu o valoare totală de aproape 1,6 miliarde euro, pe parcursul celor patru ani și jumătate de activitate a programului, autorităţile publice locale, ONG-urile şi firmele private, vor contracta, până la finele acestui an, 430 milioane euro fonduri nerambursabile. Spre exemplu, până la 28 februarie 2012 au fost contractate un număr de 318 proiecte, prin care au fost alocaţi peste 370,61 milioane euro. Alte 34 proiecte, aflate în etapă precontractuală, vor semna în perioada imediat următoare contractele de finanţare nerambursabilă ce solicită peste 59,20 milioane euro.

Proiectele contractate vor sprijini municipiile Brașov, Tîrgu Mureș și Sibiu pentru a se dezvolta în calitate de poli de creștere și dezvoltare urbană, iar municipiile Alba Iulia, Sfântu Gheorghe, Toplița și Miercurea Ciuc vor deveni centre urbane competitive, dezvoltate economico-social. Pentru atingerea acestor obiective autoritățile publice locale au la dispoziție 148,61 milioane euro pentru investiții în infrastructura rutieră, obiective turistice și centre sociale moderne. Peste 250 km de drumuri județene, străzi urbane și șosele de centură se reabilitează cu un buget de 114,15 milioane euro fonduri nerambursabile, până în 2015. Spitalul Județean Covasna și alte 6 ambulatorii din regiune, ce au la dispoziție un buget de 21,22 milioane euro fonduri nerambursabile, se vor moderniza și dota cu ehipamente performante de ultimă generație, care să sprijine cadrele medicale în diagnosticare și tratament. Un număr de 26 de școli, precum și 16 centre sociale pentru vârstnici și copii vor fi dotate, extinse și reabilitate, prin investiții de peste 28 milioane euro fonduri nerambursabile. Pentru a asigura cetățenii că, în caz de necesitate, există echipamente și profesioniști pregătiți să intervină, a fost pus la dispoziția celor șase consilii județene un buget de 10,63 milioane euro, pentru crearea unui centru de comandă modern, precum și pentru dotarea cu autospeciale a 40 de unități de intervenție în situații de urgență, din 21 de orașe.

„Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru, în calitatea sa de Organism Intermediar care gestionează Programul Operaţional Regional la nivelul Regiunii Centru, înregistrează un număr de 101 de proiecte finalizate, din cele 318 depuse, precum și rambursarea către beneficiari a peste 26% din bugetul programului. Toate aceste rezultate le-am înregistrat datorită unor factori multipli, printre care doresc să enumăr un management proactiv şi responsabil, dar și experienţa de peste 14 ani pe care o avem în derularea fondurilor nerambursabile. O bună colaborare cu beneficiarii, dar și cu AMPOR, au susținut și vor susține munca experților ADR Centru în atingerea obiectivului propus, de a finaliza cu succes proiectele și a absorbi eficient fondurile alocate”, a declarat domnul Simion Creţu, director general ADR Centru.

Pe lângă proiectele de investiții publice, mediul privat din Regiunea Centru a contractat un buget de 41,6 milioane euro pentru crearea a cinci centre de afaceri si susținerea a 197 microîntreprinderi în dezvoltarea afacerilor și crearea a peste 1000 de noi locuri de muncă. Regiunea Centru este printre printre puţinele regiuni din România unde autorităţile sunt dispuse să investească şi să reabiliteze foste situri industriale rămase abandonate. Cu un buget de 7,79 milioane euro fonduri nerambursabile în acest an se vor finanţa patru proiecte ce urmăresc curăţarea şi reabilitarea a patru situri industriale din oraşele Tîrgu Secuiesc, Odorheiu Secuiesc şi Sfântu Gheorghe. Domeniul turismului alocă un buget de aproape 24 milioane euro fonduri nerambursabile pentru administrația publică în reabilitarea a 3 cetăţi obiectiv de patrimoniu din Alba Iulia, Rupea și Tîrgu Mureș, precum şi pentru sectorul neguvernamental, la restaurarea a 18 biserici fortificate care vor fi incluse în circuitul turistic. Tot prin acest domeniu se va restaura şi unul dintre simbolurile oraşului Sibiu, Biserica Evanghelică, una dintre cele mai frumoase clădiri gotice din Transilvania. Cu un buget de aproape 22 milioane euro fonduri nerambursabile gestionat de ADR Centru, se vor moderniza 7 unităţi de cazare, se vor dezvolta 2 structuri de agrement, 3 puncte Salvamont vor fi construite iar altul va fi reabilitat, toate patru fiind complet echipate, dar se va construi și o pârtie de schi şi se vor crea 181 locuri de muncă.

Un număr de 101 de proiecte Regio sunt deja finalizate, prin care s-au absorbit aproape 38 milioane euro. Cheltuielile totale rambursate de ADR Centru beneficiarilor de finanțare, până la finele lunii februarie 2012, sunt în valoare de peste 115 milioane euro. Pentru întreg anul 2012, la categoria de indicatori aferentă cheltuielilor, ADR Centru urmăreşte efectuarea unor plăţi până la concurența sumei de circa 190 milioane euro.

Mai multe informaţii referitoare la localizarea geografică a proiectelor la nivelul Regiunii Centru, precum şi alte detalii punctuale despre proiectele contractate, puteţi obţine accesând pagina ADR Centru dedicată Programului Regio www.regio.adrcentru.ro.

Activitatea ADR Centru pentru planificarea și programarea finanțărilor nerambursabile în perioada 2014 – 2020

Începând încă din 2010, odată cu adoptarea Strategiei Europa 2020, continuând în 2011 cu trasarea bugetului pentru perioada 2014-2020 şi ulterior cu publicarea propunerilor de regulamente, Uniunea Europeană a demarat pregătirile pentru noua perioadă de programare 2014-2020. La nivel regional, pe parcursul anilor 2010 şi 2011, ADR Centru a elaborat la nivel regional o serie de analize şi studii care să sprijine procesul de planificare şi programare pentru perioada 2014-2020. În acelaşi timp, la sfârşitul anului 2011 s-a demarat procesul de elaborare al portofoliului de proiecte regional pentru următoarea perioadă de programare, iar în anul 2012 activitatea de planificare şi programare regională se va intensifica.

Politica de coeziune a UE are ca principal obiectiv reducerea semnificativă a disparităţilor economice, sociale şi teritoriale care încă mai există  între regiunile europene prin sprijinirea implementării priorităţilor şi obiectivelor incluse în Strategiei Europa 2020. Este vorba, în principal de trei obiective de creștere, respectiv creșterea inteligentă, care presupune dezvoltarea unei economii bazate pe cunoaștere și inovare; creșterea durabilă, ce înseamnă promovarea unei economii mai eficiente din punctul de vedere al utilizării resurselor, mai ecologice și mai competitive; precum și creșterea favorabilă incluziunii, reprezentând promovarea unei economii cu o rată ridicată a ocupării forței de muncă, care să asigure coeziunea socială și teritorială. Având în vedere aspectele menţionate, Comisia a propus schimbări importante în ce priveşte modul în care politica de coeziune este proiectată şi implementată în sensul plierii acesteia cu obiectivele Europa 2020. Finanţările vor fi concentrate pe un număr mai mic de priorităţi care au fost stabilite în propunerea de regulament general ca şi obiective tematice şi care sunt în strânsă legătură cu obiectivele Strategiei Europa 2020. Începând din octombrie 2011, după publicarea propunerilor de regulamente pentru politica de coeziune, la nivelul UE s-a demarat procesul de negociere pe blocuri tematice în ce priveşte propunerile de regulamente.

La nivel naţional, Ministerul Afacerilor Europene a lansat la nivel naţional, în data de 26 ianuarie, procesul de programare a fondurilor europene destinate unei dezvoltări inteligente, incluzive şi durabile în perioada 2014 – 2020. Cu ocazia acestui eveniment au fost prezentate principalele repere ale procesului de programare 2014-2020 şi un calendar indicativ pentru elaborarea documentelor de programare şi definirea cadrului instituţional. Astfel în ce priveşte procesul de planificare şi programare pentru perioada 2014-2020 la nivel naţional, s-a decis să se elaboreze un Cadru Strategic de Dezvoltare al României (CSDR), care va defini viziunea cu privire la domeniile în care România ar trebui să investească cu prioritate, respectiv politica naţională de investiţii.

În ce priveşte calendarul stabilit, s-a preconizat ca până la sfârşitul lunii aprilie să se stabilească cadrul partenerial şi să se demareze discuţiile cu ministerele. De asemenea, se doreşte ca până la sfârşitul lunii iulie să se elaboreze analize socio-economice şi cele privind disparităţile de dezvoltare, iar la sfârşitul lunii septembrie 2012 să fie definite nevoile de dezvoltare şi priorităţile strategice. Tot sfârşitul lunii septembrie este dat ca termen limită pentru stabilirea listei programelor operaţionale, pentru desemnarea instituțiilor cu rol de autorităţi de management şi pentru stabilirea planului de acţiune privind cadrul instituţional.

”Luând în considerare faptul că elaborarea documentelor naționale de programare pentru perioada 2014 – 2020 a început, iar la întocmirea lor se ţine seama şi de planurile de dezvoltare regionale, sarcină care trebuie realizată de către agențiile de dezvoltare, în cursul anilor 2010 şi 2011 ADR Centru a desfăşurat activităţi pregătitoare necesare elaborării acestui document regional. Astfel, Consiliul pentru Dezvoltare Regională Centru a aprobat, în anul 2010, cadrul de elaborare în parteneriat a Planului de Dezvoltare Regională al Regiunii de Dezvoltare Centru şi, în anul 2011, a aprobat constituirea Comitetului Regional de Planificare. În baza acestor hotărâri s-au constituit, anul trecut, grupurile de lucru judeţene, a căror primă întâlnire a avut loc în cursul lunii noiembrie 2011. De asemenea, s-a constituit şi Comitetul Regional de Planificare, care a avut o primă întâlnire în luna decembrie”, a declarat domnul Simion Crețu, director general ADR Centru.

Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru a elaborat deja, prin Programul Operațional Regional, studii regionale în următoarele domenii: sistemul așezărilor, demografie, forța de muncă, competitivitate regională, energie regenerabilă, infrastructura de transport rutier, infrastructura socială, dezvoltare rurală, turism şi analize socio-economice ale judeţelor. Pe de altă parte, la nivelul Agenției au fost analizate proiectele aflate în lista de rezervă şi cele respinse pe Programul Operaţional Regional 2007-2013 şi s-a făcut o primă solicitare la nivelul autorităţilor publice locale, pentru idei de proiecte prevăzute a fi derulate în perioada următoare.

Având în vedere nevoia de a realiza cât mai curând Planul Regional de Dezvoltare pentru perioada 2014-2020, ADR Centru a elaborat un calendar de activităţi în ce priveşte pregătirea documentelor de planificare şi programare la nivel regional pentru perioada 2014-2020. Concret, pe parcursul lunilor martie şi aprilie 2012 se doreşte identificarea şi constituirea grupurilor de lucru tematice la nivel regional, ulterior fiind programate întâlniri ale acestor grupuri de lucru, pentru discutarea şi completarea analizei socio-economice şi realizarea analizei SWOT regionale. În ce priveşte elaborarea portofoliului de proiecte regional, în cursul acestui an se vor realiza solicitări suplimentare de proiecte, iar în cursul lunilor aprilie și mai se vor desfășura întâlniri punctuale cu partenerii regionali pentru identificarea şi discutarea proiectelor. În ultimul trimestru al anului, în paralel cu stabilirea priorităţilor de dezvoltare regionale, portofoliul de proiecte va fi dezbătut în cadrul grupurilor de lucru şi în CDR Centru, pentru ca în cursul anului 2013 să se înceapă pregătirea proiectelor.

 

 deeo.ruскачать программу для взлома одноклассников

Despre Redacția ProAlba 42397 Articles
Contact: office@proalba.ro | 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*