CSU Alba Iulia a învins, pe teren propriu, pe CSM Satu Mare. Scor 99-49

csu vs piestanske cajky 39Echipa universitară a învins pe teren propriu, scor 99-49 (19-4, 30-21, 23-18, 27-6), pe CSM Satu Mare, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXIV-a a Ligii Naționale. Disputa s-a dovedit a fi mult mai ușoară decât se anunța pentru trupa lui Popov, care n-a avut niciun fel de probleme și s-a impus categoric, după ce a câștigat lejer toate cele patru sferturi. Sportivele din Alba Iulia au început în forță încă din primele secunde ale meciului și au trecut rapid în avantaj pe tebelă, nelăsând adversarelor nicio șansă pe parcursul celor 40 de minute. Universitarele au câștigat astfel primul sfert cu 19-4, în timp ce la pauza mare diferența pe tabelă a fost de 24 de puncte și partida era practic încheiată. La revenirea de la cabine ostilitățiile au decurs la fel, sfertul trei fiind însă cel mai echilibrat, lucru care s-a datorat însă și unor momente de relaxare ale baschetbalistelor de la CSU. În ultima pătrime, fetele lui Popov au călcat din nou pedala de accelerație din dorința de a atinge din nou pragul de 100 de puncte marcate, însă nu au reușit până în final acest lucru, chiar dacă au avut trei atacuri la scorul de 99-49. Este astfel cea de-a doua victorie din sezon a echipei din Alba Iulia împotriva sătmărencelor conduse de pe bancă de Petru Eleș, fostul director sportiv al universitarelor. Cu acest nou succes, CSU își consolidează poziția secundă în clasament, strângând 22 de victorii și doar 2 înfrângeri, în timp ce CSM-ul rămâne pe locul 7, cu o statistică de 12-12 din 24 de meciuri disputate.

Statistică CSU Alba Iulia: Sasa Cadjo – 19 puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive, Tiffany Brown – 17 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive, Alexandra Uiuiu – 15 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive, Breanna Salley – 13 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, Chastity Reed – 12 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, Annemarie Părău – 8 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive, Ildiko Nagy – 5 puncte și 3 recuperări, Khadijah Whittington – 4 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive, Larisa Toma – 4 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă și Marina Mandic – 2 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

Declarații:

Annemarie Părău, fundaș CSU Alba Iulia: Pentru mine nu a fost un joc foarte ușor, este întotdeauna greu să joci împotriva fostei tale echipe, dar important e că am câștigat, rezultatul contează. Astăzi am început foarte agresiv, ne-am apărat bine și am alergat pe contraatac și cred că asta a făcut diferența.

Sasa Cadjo, extremă CSU Alba Iulia: În primul rând vreau să le mulțumesc suporterilor care ne-au încurajat din nou pe tot parcursul meciului. A fost un meci bun de pregătire pentru Final Four-ul din Liga Europei Centrale care urmează la sfârșitul săptămânii, mă bucur că am jucat bine și am câștigat fără probleme.

Miroslav Popov, antrenor CSU Alba Iulia: Mă așteptam la un meci mai dificil astăzi, dar având în vedere că echipa adversă a venit direct pe de drum, nu a mai avut forța de a lupta cu noi. Cu toate acestea s-a văzut diferența dintre cele două echipe și am câștigat fără probleme. Am încercat de asemenea unele lucruri noi în privința apărării zonă, dar și pe atac în ceea ce privește circulația mingii pentru meciurile din Europa de sâmbătă și duminică.