CSU Alba Iulia a învins, în deplasare, pe Sepsi Sf. Gheorghe cu scorul de 50-46

csu vs piestanske cajky 27Echipa universitară a învins miercuri seară, în deplasare, pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 50-46 (7-15, 12-8, 12-10, 19-13), într-o partidă care a contat pentru etapa a XX-a a Campionatului național de baschet feminin, Divizia A. Meciul, unul al orgoliilor, având în vedere marea rivalitate din ultimele două sezoane între cele două combatante, a fost unul extrem de echilibrat, cu diverse schimbări de lider și dominat de emoții venite din ambele tebere. Gazdele de la Sf. Gheorghe au început mai bine partida, profitând de faptul că sportivele lui Miroslav Popov au intrat parcă temătoare în teren, probabil marcate și de atmosfera incendiară din Sala Katy Szabo, și au ratat nepermis de mult. Sepsi și-a adjudecat așadar primul sfert de o diferență de 8 puncte, 15-7 și părea că se îndreaptă spre o victorie mult așteptată. Din cea de-a două pătrime însă jocul s-a echilibrat, iar baschetbalistele din Alba Iulia au început jocul de urmărire, reușind până în final să câștige toate celelalte trei sferturi. Astfel, CSU a reușit să recupereze din avantajul gazdelor patru puncte până la pauza mare, însă Sespi a intrat tot în față pe tabelă, profitând de rezultatul primului sfert. La revenirea de la cabine jocul a decurs tot sub semnul echilibrului, cu universitarele reușind să mai recupereze două puncte și să o scoată din joc pe cea mai importantă jucătoare de la Sepsi, americanca Samantha Prahalis, care a comis 5 faulturi personale după doar circa 25 de minute de joc. Ultima pătrime a fost una dominată de către fetele lui Popov, care s-au mobilizat, au redus numărul ratărilor și au obținut o victorie mare pentru moral, dar și clasament. Per total, partida a fost una cu multă intensitate, multe ratări, diferența făcându-se în final pe jocul defensiv. De amintit că de la ambele combatente au lispit câte o jucătoare importantă. Sepsi nu s-a putut baza pe Gabriela Cursaru, care a părăsit echipa, în timp de CSU a făcut deplasarea fără Tiffany Brown, care a întâmpinat unele probleme personale. Cu această victorie, CSU Alba Iulia își consolidează practic poziția secundă în clasament (chiar dacă în acest moment se află pe 3 din cauza meciului restant cu Oradea, ce va avea loc luni), în timp ce Sepsi rămâne pe 4, însă trăiește periculos, riscând în cazul altor insuccese să piardă și acest loc.

Statistică CSU Alba Iulia: Annemarie Părău – 18 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, Sasa Cadjo – 9 puncte, o recuperare și o pasă decisivă, Chastity Reed – 6 puncte și 7 recuperări, Khadijah Whittington – 5 puncte și 12 recuperări, Breanna Salley – 4 puncte și 5 recuperări, Marina Mandic – 4 puncte și 3 recuperări, Larisa Toma – 2 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă și Alexandra Uiuiu – 2 puncte, o recuperare și o pasă decisivă.

Declarație Miroslav Popov: A fost un meci foarte greu, deoarece am jucat într-o sală în care atmosfera este incendiară, poate face diferența și nu se câştigă uşor. Am făcut un joc foarte bun de apărare, în special în repriza secundă și cred că acest lucru ne-a câştigat meciul. În atac mai avem încă probleme şi o să lucrăm intens la antrenamente pentru a le remedia. Am reuşit să o scoatem din joc pe Prahalis cu 5 faulturi în sfertul al treilea, lucru care ne-a ajutat foarte mult. Era stânjenitor să nu fi câştigat meciul când echipei adverse i-a lipsit pe final cea mai bună jucătoare. O să le spun zilele viitoare fetelor mele să joace mai calm, pentru că suntem o echipă bună care poate bate pe oricine, însă jucăm cu o oarecare teamă în meciurile importante şi avem probleme. Îmi felicit jucătoare chiar dacă nu au fost constante pe tot parcursul meciului, însă fiecare a avut o perioadă bună și a ajutat la obținerea victoriei.