Baschet: CSU Alba Iulia, calificată în finala Ligii Europei Centrale la baschet feminin.

baschet04Echipa universitară va juca în ultimul act al competiției europene, după ce a trecut , sâmbătă seara, scor 81-59 (15-23, 17-6, 21-15, 28-15), de Flying Foxes Viena, din Austria, în cea de-a doua semifinală a turneului Final Four al CEWL, disputat la Alba Iulia. În finală, trupa lui Popov va întâlni pe ICIM Arad, care a trecut în prima semifinală de slovacele de la Piestanske Cajky cu scorul de 73-62.  În partida cu austriecele, CSU a intrat extrem de greu în partidă și acest lucru s-a simțit pe tabelă, după primul sfert oaspetele având un avantaj de 8 puncte. Totuși, universitarele au reușit să își revină, s-au apărat extrem de bine în cel de-al doilea sfert și au intrat în avantaj la pauza mare, scor 32-29. După revenirea de la cabine jocul a mai rămas echilibrat doar câteva minute, trupa lui Popov reușind să domine autoritar până pe final, când a câștigat la o diferență de peste 20 de puncte și a reușit calificarea în finala turneului, chiar la debutul în competiția europeană.  Finala Ligii Europei Centrale, dintre CSU Alba Iulia și ICIM Arad, va avea loc duminică, cu începere de la ora 18:00 în Sala de Sport a Universității. Este de altfel, cea de-a șaptea confruntare din acest sezon între cele două combatante, scorul fiind favorabil arădencelor, 4-2. În finala mică, ce va avea loc tot duminică, cu începere de la ora 15:00, se vor întâlni învinsele din semifinale, Piestanske Cajky și Flying Foxes Viena.

Statistică CSU Alba Iulia: Chastity Reed – 16 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, Breanna Salley – 14 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă, Sasa Cadjo – 14 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive, Tiffany Brown – 9 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive, Khadijah Whittington – 8 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive, Alexandra Uiuiu – 7 puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive, Larisa Toma – 5 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive, Ildiko Nagy – 4 puncte, Annemarie Părău – 2 puncte, 3 recuperări și 7 pase decisive și Marina Mandic – 2 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

Miroslav Popov, antrenor CSU Alba Iulia: A fost un meci interesant încă din debut, Flying Foxes a jucat foarte bine, iar noi am început temător, nu înțeleg de ce, și nu am găsit soluțiile să le desfacem apărarea zonă, ne-a trebuit mult timp și diverse formule de joc pentru a reuși acest lucru. Felicit echipa adversă pentru jocul bun, dar și pe sportivele mele, care au trecut peste presiune și s-au impus la un scor clar în final într-o semifinală importantă de turneu european. Sper ca mâine să facem un joc mult mai bun și să câștigăm trofeul.

Laszlo Sterbenz, antrenor Flying Foxes Viena: Am întâlnit astăzi o echipă bună, care poate juca 40 de minute la un nivel foarte înalt, are o rotație cu 10 jucătoare valoroase, lucru pe care noi nu îl avem. Am reușit în mare parte să le facem față atacurilor, iar când ne-au depășit apărarea zonă am încercat să schimb ceva, însă s-a văzut faptul că Alba Iulia are o echipă mai completă. Suntem foarte bucuroși însă că am ajuns până aici, în Final Four, este un rezultat bun pentru noi, iar mâine vom încerca să câștigăm finala mică și să terminăm pe poziția a treia.