Incendiul de la Kronospan Sebes: Agenția Agenţia pentru Protecţia Mediului a răspuns adresei înaintate de primarul Dorin Nistor

Răspunsul primit de la Agenţia pentru Protecţia Mediului Alba în urma adresei   Primarului Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, cu privire la incidentul tehnologic intervenit pe platforma SC Kronospan Sebeș SA, în data de 1 august 2017, la ora 3.30

Detalii despre acest caz AICI

incendiu kronospan sebesÎn urma incidentului tehnologic înregistrat în data de 1 august 2017, în jurul orei 3.30, pe platforma industrială SC Kronospan Sebeş SA, la secția PAL, pentru siguranța și informarea  corectă a cetățenilor Municipiului Sebeș, Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a solicitat, printr-o adresă scrisă, Agenției pentru Protecția Mediului Alba, Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Alba și ISU Alba, o serie de clarificări privind parametrii de funcționare a stației de monitorizare a calității aerului AB 2, începând cu orele 03.30, din data de 01.08.2017, determinările  cu datele validate începând cu orele mai sus  menționate, precum şi planul de măsuri care se impun a fi luate de către instituțiile menționate împreună cu administrația publică locală, în situaţia dată.

Miercuri, 2 august 2017, la ora 18.00, Primăria Municipiului Sebeş a primit răspuns de la Agenţia pentru Protecţia Mediului Alba, prin care se comunică faptul că toate analizoarele din cadrul staţiei de monitorizare a calităţii aerului AB2 – Sebeş funcţionează la parametrii normali şi că în urma incidentului tehnologic înregistrat pe platforma industrială a SC Kronospan Sebeş SA nu au fost înregistrate depăşiri ale valorilor limită pentru poluanţii măsuraţi la staţia AB2 – Sebeş.

În răspunsul APM Alba se precizează că în conformitate cu prevederile Legii nr. 104/2011, privind calitatea aerului înconjurător nu se impune iniţierea şi elaborarea planului de acţiune pe termen scurt, în conformitate cu prevederile
H.G. nr. 257 din 15 aprilie 2015, privind aprobarea Metodologiei de elaborare a planurilor de calitate a aerului, a planurilor de acţiune pe termen scurt şi a planurilor de menţinere a calităţii aerului.

În urma întrebărilor formulate de cetățeni, Compartimentul Protecția Mediului, Control Comercial și Managementul Calității, din cadrul Primăriei Municipiului Sebeș, informează că pe site-ul www.calitateaer.ro pot fi accesate informații cu privire la monitorizarea calității aerului în Municipiul Sebeș, stația de monitorizare fiind AB 2 (accesați www.calitateaer.ro / Acasa / click pe hartă / județul Alba / AB2).

 

Compartimentul Relaţii Publice şi Comunicare,

                                       Primăria Municipiului Sebeş

 

Despre Redacția ProAlba 35931 Articles
Contact: office@proalba.ro | 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*