CSM Unirea Alba Iulia, bronz la Campionatul Național de Șah pe echipe sub 18 ani

În perioada 28 octombrie – 3 noiembrie, Sebeșul a găzduit Campionatele Naționale de Șah clasic, rapid si blitz, pe echipe de juniori . CSM Unirea Alba Iulia a fost reprezentat de 3 echipe:
U10 (Stan Vlad, Leahu David, Budae Alexandru);
U16 (Vesa Mihai Dragoș, Gomboș Ioan Mihai, Simina Alexandru Ioan, Cioruța Alexandru);
U18 (Tâmpea Radu, Tarciuc Ianis, Burja-Udrea Răzvan-Andrei, Macarie Maia-Elisabeta).
Capitani: Costachi Mihnea și Cordea David
Echipa U18 a reușit să obțină medalia de bronz la Șah rapid, dupa ce în competiția de Șah clasic a pierdut la limită locul 3, în ultima rundă, clasându-se pe locul 4. În proba de Șah rapid, pe locul 1 s-a clasat CS Dinamo București, locul secund fiind ocupat tot de un club din capitală, CSM București. Competiția a fost puternică, adunând la start un număr dublu de echipe față de anul precedent.
Festivalul șahist va continua în acest weekend la Sebeș cu al 5-lea concurs Romanian Grand Prix, urmând ca finala Grand Prix să aibă loc la Alba Iulia, în perioada 4-5 Decembrie.