Baschet: Victorie clară a CSU Alba Iulia în fața celor de la Nova Vita Târgu Mureș, în optimile de finală ale Cupei României

baschet04Victorie fără emoții la debut de sezon pentru CSU Alba Iulia. Echipa universitară s-a impus sâmbătă seara, scor 97-56 (28-17, 27-14, 22-8, 20-17), în fața trupei Nova Vita Tg. Mureș, într-o partidă care a contat pentru manșa tur din optimile de finală ale Cupei României la baschet feminin. Formația antrenată de Miroslav Popov a condus ostilitățile în teren și pe tabelă de la un capăt la celălalt, câștigând în final la o diferență care nu lasă loc de multe comentarii și este cu un pas în turul urmator al competiției. Cum era de așteptat, sportivele din Alba Iulia au intrat motivate în teren și au preluat repede conducerea pe tabelă, după primul sfert aflându-se în avantaj de 11 puncte, până la pauza mare diferența crescând la 24 de puncte. Cel mai dezechilibrat sfert al partidei a fost cel de-al treilea, câștigat de gazde cu scorul de 22-8, pentru ca în ultima pătrime să apară oboseala și relaxarea, astfel încât diferența a fost doar de 3 puncte, însă scorul final pe tabelă a fost concludent, 97-56. Cea mai eficientă jucătoare a partidei a fost americanca Jessica Kuster, de la universitare, care a reușit un double-double, cu 23 de puncte marcate și 13 recuperări reușite, la care a adăugat 3 pase decisive și 2 intercepții. Cu această victorie, CSU este ca și calificată în sferturile Cupei României, însă mai are de disputat și manșa retur, care va avea loc în deplasare, la Tg. Mureș, marți, 23 septembrie 2014.

Statistică CSU Alba Iulia: Jessica Kuster – 23 de puncte, 13 recuperări și 3 pase decisive, L’Oreal Price – 23 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, Alexandra Uiuiu – 4 recuperări și 6 pase decisive, Milica Deura – 13 puncte, 2 recuperări și 4 pase decisive, Wumi Agunbiade – 9 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive, Marta Fodor – 7 puncte, 3 recuperări și 7 pase decisive, Larisa Toma – 5 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive și Mihaela Gherman – o pasă decisivă. A mai jucat: Andreea Beldian.

Declarații:
Jessica Kuster, extremă CSU Alba Iulia:
Sunt fericită că am câștigat lejer primul meci din sezon, am jucat ca o echipă, nimeni nu a jucat egoist, a fost mereu pasa în plus exersată la antrenamente și nu au fost probleme, cu excepția unor mici greșeli. Personal m-am simțit bine, mai am însă de lucrat, deoarece am ratat destul de mult și nu m-am mișcat foarte bine în teren, fapt cauzat probabil și de pauza lungă competițională. Cred să suntem ca și calificate în turul următor și nu ne vom opri aici.

Miroslav Popov, antrenor CSU Alba Iulia: O victorie fără probleme, dar am început timid meciul, am văzut asta în special la jucătoarele străine, o să vedem din ce cauză, dar după primul sfert s-au relaxat și au jucat foarte bine. Trebuie să muncim din greu pentru a ajunge la nivelul dorit de mine, dar pentru moment sunt mulțumit de absolut toate jucătoarele care au intrat astăzi în teren, sper să continuăm de aceaiași manieră.