Sebeș: Câștigătorii celei de-a V-a ediții a Festivalului de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei”

PSDI Cornel Comsa Europarlamentare

Festivalul de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei” desfășurat la Sebeș, și-a desemnat duminică, 14 aprilie 2019, câștigătorii celei de-a V-a ediții. Dintre cei peste 100 de participanți, 47 de soliști/grupuri au obținut premii la cele patru secțiuni („Folk Solo”, „Folk Grupuri”, „Muzică Ușoară Solo”, „Muzică Ușoară Grupuri”), Marele Trofeu al festivalului revenind grupului „Dacii liberi” din Târgu-Ocna și solistului Andrei Arsene din Moreni.

La categoria „Folk Solo” au obținut premii: Alexandru Goșa, Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul I), Andreea Muntean, Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul I), Daniela Radu, Târgu-Ocna-profesor coordonator Mihai Teleagă (Premiul I), Teodora Păucean, Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Premiul I), Teodora Ilie, Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul II), Roberta Crișan, Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul II), Denis Covei, Târgu-Jiu-profesor coordonator Ionuț Popescu (Premiul II), Tudor Bulban Sin, Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul III), Tudor Oprea, Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul III), Toader Toma, Moinești-profesor coordonator Toader Moței (Premiul III), Darius Lupu, Victoria-profesor coordonator Mihai Hălmagiu (Premiul III), Diana Oltean, Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Premiul III), Andrada Predică, Râmnicu-Vâlcea-profesor coordonator Valentina Baldovin (Mențiune), Daria Matei, Râmnicu-Vâlcea-profesor coordonator Valentina Baldovin (Mențiune), Anamaria Epure, Sebeș-profesor coordonator Anamaria Pașca (Mențiune) și Monica Candrea, Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Mențiune).

La categoria „Folk Grupuri” au obținut premii: grupul „Ștrumfii” Sebeș-profesor coordonator Anamaria Pașca (Premiul I), grupul „Școala de Folk” Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul I), grupul „New Generation” Târgu-Ocna-profesor coordonator Mihai Teleagă (Premiul I), grupul „Balada Junior” Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul II), grupul „Balada” Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul II), grupul „Direcția 9” Sebeș-profesor coordonator Anamaria Pașca (Premiul III), grupul „Atom” Moinești-profesor coordonator Toader Moței (Premiul III), grupul „Klein und Jung” Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Premiul Special), Marele Trofeu al festivalului revenind grupului „Dacii liberi” Târgu-Ocna-profesor coordonator Mihai Teleagă.

La categoria „Muzică Ușoară Solo” au obținut premii: Alexandru Damian, Sibiu-profesor coordonator Claudiu Botoroagă (Premiul I), Briana Bechir, Baia Mare-profesor coordonator Doina Bentu (Premiul I), Denisa Fulop, Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga (Premiul I), Eveline Buta, Sibiu-profesor coordonator Claudiu Botoroagă (Premiul I), Adelina Dumitrița Cusîn, Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul I), Melissa Pițu, Sebeș-profesor coordonator Dragoș Ioan Șușman (Premiul I), Cosmina Pupezescu, Moreni-profesor coordonator Dana Călineț (Premiul II), Ioana Matei, Sibiu-profesor coordonator Claudiu Botoroagă (Premiul II), Andra Elena Mihalache, Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul II), Ioana Ciofu, Moreni-profesor coordonator Dana Călineț (Premiul II), Bianca Apostol, Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul III), Bianca Gulea, Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga (Premiul III), Valeriana Onescu, Oradea-profesor coordonator Marius-Constantin Marcu (Premiul III), Paul Fleșeriu, Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Premiul III), Maia Cherteș, Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga (Mențiune), Andreea Sarsamă, Victoria-profesor coordonator Mihai Hălmagiu (Mențiune), Rebeca Blaga, Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Mențiune), Aida Olaru, Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai (Mențiune), Denisa Dumitru, Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga (Mențiune), Ioana Vecerdea, Sibiu-profesor coordonator Claudiu Botoroagă (Mențiune), Marele Trofeu al festivalului revenind elevului Andrei Arsene, Moreni-profesor coordonator Dana Călineț.

La categoria „Muzică Ușoară Grupuri” au obținut premii: grupul „Duble A” Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul I), grupul „Duet” Miercurea Ciuc-profesor coordonator Jolan Szasz (Premiul II), grupul „Imagination” Sebeș-profesor coordonator Anamaria Pașca (Premiul III).

Organizatorii evenimentului transmit mulțumiri și felicitări atât participanților și câștigătorilor, cât și sponsorilor oficiali ai festivalului. De asemenea, sunt aduse mulțumiri și doamnei profesor Lavinia Donose, creatoarea decorurilor care au înfrumusețat scena Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

Evenimentul a fost organizat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, în parteneriat cu Clubul Elevilor Sebeș și a fost sponsorizat de companiile Alpin 57 Lux, Elis Pavaje, Romaqua Group Borsec, Agresione Sebeș, Veronella Sebeș și IPEC Alba-Iulia.

 

Pro Romania
Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 18428 Articles
E-mail: office@proalba.ro Telefon: 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*