Prima medalie pentru CS Unirea Alba Iulia în 2020! Judoka Laura Bogdan a obținut aur la Cupa Transilvania

Judoka Alexia Laura Bogdan a obținut aur la Cupa Transilvania U 14, U 16, de la Cluj-Napoca, desfășurată în perioada 14-16 februarie, aceasta fiind prima medalie obținută de către Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia în 2020.

Ca de obicei, primele competiții din an sunt precedate de perioada de pregătire sportivă, în lunile ianuarie și februarie. Pentru o parte dintre secțiile clubului, între care și cea de judo, au început concursurile.

La Cupa Transilvania, Laura Alexia Bogdan, pregătită de profesorii Dinu Alin și Dinu Cristian, a participat alături de lotul național al României de judo. Ea a obținut medalia de aur la categoria 48 de kilograme.

”Pregătirea sportivă de iarnă este extrem de importantă și va reflecta o parte dintre rezultatele pe care le vom avea în perioada următoare. Am încredere în sportivii și antrenorii noștri și ne bucurăm împreună de prima medalie, de aur, pe care am obținut-o la Cupa Transilvania prin Laura Alexia Bogdan, o sportivă de mare perspectivă, care face parte din lotul național de judo al României. Ea confirmă forma foarte bună pe care a avut-o în anul precedent când, de altfel, a fost desemnată sportivul anului în județul Alba la sporturi olimpice”, a spus Corneliu Mureșan, directorul CS Unirea Alba Iulia.

Următoarea competiție pentru secția de judo este Finala Campionatului Național U18, la Deva, în perioada 21-23 februarie. CS Unirea Alba Iulia va fi reprezentat la această competiție de către Alexandru Sibișan și Laura Bogdan.