Miercuri, 2 octombrie, la Alba Iulia s-a dat startul celei de-a VIII-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru „Povești”. Evenimentul se va desfășura în perioada 2-6 octombrie. Este o marcă a Consiliului Județean Alba, numărând deja șapte ediții anterioare și patru ani de existență a logo-ului și a numelui festivalului. Ca și la celelalte ediții, structura festivalului este împărțită în două. În prima parte a zilei va fi teatru pentru copii, iar seara vor avea loc spectacole pentru tineri și adulți.Au fost pregătite patru locații pentru desfășurarea spectacolelor: Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Casa de Cultură a Sindicatelor, Casa de Cultură a Studenților și Art Cafe Downtown.
Spectacolele – în total 27 – sunt atât producții din România (București, Craiova, Sibiu, Cluj, Târgu Mureș), cât și din străinătate (Marea Britanie, Serbia).
Printre numele mari care vor veni la festival, îi amintim pe Marcel Iureș, Maia Morgenstern, Tania Popa și Cristian Pepino. Ca în fiecare an, Teatrele Odeon și ACT din București au un loc special rezervat în programul festivalului, cu spectacolele Absolut!, Iluzii și Fidelitate. Va exista, bineînțeles, și ziarul festivalului, intitulat „Povești” iar festivalul va primi cronici de specialitate pe LiterNet.ro și în „Observatorul cultural”. Ca de obicei, la festivalul de teatru din Alba Iulia va avea loc zilnic tradiționala „Cafea cu tâlc”, în Art Cafe Downtown, de la ora 12.00, unde presa se va putea întâlni cu artiștii din festival. Programul festivalului conține, de asemenea, ateliere de actorie, de improvizație, de scenografie și de mânuire marionete, coordonate de nume importante din arta românească. Prețul unui abonament este de 100 de lei iar prețul unui bilet este de 10 lei (5 lei pentru copii).
Mai jos găsiți programul complet al festivalului, precum și programul atelierelor de creație:
MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013
10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino
Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint
Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (45 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO
Expoziţie de schițe scenografice / Sala Teatrului de Păpuşi
17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar
One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)
19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI
Expoziție de costume
Teatrul Liric ELENA TEODORINI Craiova / Casa de Cultură a Sindicatelor
19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail
Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)
JOI, 3 OCTOMBRIE 2013
10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler
Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (45 min.)
11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi
Teatrul REGINA MARIA, Trupa ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
● DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea
Lansare de carte, Editura SEDCOM LIBRIS
18.30 D‘ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu
Teatrul Național I.L.CARAGIALE,
Centrul de cercetare și Creație Teatrală ION SAVA, Fundația ART PRODUCTION București
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.) / Casa de Cultură a Sindicatelor
20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern
Teatrul Evreiesc de Stat București / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
20.00 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)
VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013
10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan
Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu
Teatrul FANI TARDINI, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (65 min.)
12.00 TEATRU ȘI CARTE
Biblioteca Județeană LUCIAN BLAGA Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților
Bibliobusul cu povești
12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM
Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)
18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu
Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
20.00 NEÎNȚELEGEREA, regia Elena Ivanca
Teatrului Naţional STERIJA Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)
20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu
O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
22.00 7th FLOWER
Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)
23.00 AFTER PARTY
DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)
SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013
10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov
Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (50 min.)
11.00 MICA SIRENĂ, regia Gabriel Apostol
Teatrul de animație ȚĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (50 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
● BĂRBATUL INVIZIBIL
Expoziție foto Dávid Botond
● BLONDĂ SAU BRUNETĂ
Lansare album Silvan Stâncel, producător LIBRIS BRAȘOV
15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristian Juncu
Teatrul Național Tg. Mureș, Compania LIVIU REBREANU / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)
20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)
21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)
21.30 OZANA BARABANCEA & BAND
Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)
DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013
11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
14.30 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
16.00 PREZENTARE ATELIERE
Poarta a III-a a Cetății „Alba Carolina”
17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertran
Compania JORDI BERTRAN Spania / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol nonverbal pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)
18.00 REVOLEO – FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca
Association Andalouse ALHAMBRA – Franţa / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)
19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)
20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe
Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)
ATELIERE DE CREAȚIE
30 SEPTEMBRIE – 6 OCTOMBRIE 2013
16.00 INSTALAȚIE – PERFORMING, COSTUM – DECOR
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPOINTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
Fii primul care comentează