mamut bike race 14Sâmbătă, 12 septembrie, peste 100 de cicliști din toată țara au participat la mult așteptata competiție outdoor „Mamut Bike Race”. Încă de la primele ore ale dimineții, bicicliștii s-au prezentat în apropierea bazei de agrement din zona Mamut de unde au urmat să ia startul la ora 11:00. Concursul s-a desfășurat pe un traseu de dificultate medie, unde cicliștii au avut de parcurs 27 de kilometri. Prima porțiune din traseu, parcursă de cei înscriși, a fost pista de biciclete de pe Dealul Mamut. În mare parte, traseul a fost prin pădure, acesta incluzând pământ, pietriș, bolovăniș și iarbă. În alte cuvinte, drumuri forestiere și poteci turistice. Cea mai mare altitudinea la care au ajuns „vitejii” a fost de 765 metri, acest loc fiind în vârful Mamut. Cu siguranță panorama spre Pietrele Ampoiței și Piatra Craivei i-a oprit să-și tragă răsuflarea. Categoriile de concurs au fost masculin (14-18 ani, 19-29 ani, 30-39 ani, 40+) și feminin (14-29 ani, 30+). După o cursă spectaculoasă, Ilyes Ferencz, din Harghita, și Piringer Beata Adrienne, din Mureș, au câștigat titlurile de „King Of Mamut”, respectiv „Queen Of Mamut” ale concursului, ei reușind să ajungă primii în vârful Dealului Mamut. De asemenea, cei doi au terminat cursa pe primele locuri, la categoriile la care au concurat. Mai jos găsiți lista câștigătorilor, precum și o galerie foto din cadrul evenimentului. Felicitări tuturor participanților!