Foto: Cei mai buni sportivi din Alba în 2014, premiați în cadrul Galei Sportului. Dan Moldovan (schi) și Maria Balea (powerlifting) au fost desemnați sportivii anului

gala sportului 2014 246Marți, 16 decembrie, în Sala Ballroom din cadrul centrului comercial Alba Mall, a avut loc „Gala Sportului 2014”, în cadrul căreia au fost acordate distincții și premii celor mai valoroși sportivi din județul Alba în acest an. Evenimentul organizat de Consiliul Județean Alba și Direcţia Județeană pentru Sport şi Tineret Alba a început cu un moment de reculegere în memoria mult regretatului Iani Mitracu. Dan Moldovan (schi, CSŞ Câmpeni) – la sporturi olimpice şi Maria Balea (powerlifting, Zamolxis Alba Iulia) au fost desemnaţi sportivii anului în sportul judeţean. În cadrul galei au avut loc și momente musicale, precum și o demonstrație de karate oferită de micuții „luptători” de la CSO Cugir. Mai jos găsiți clasamentul celor mai buni sportivi ai județului în anul 2014 și o galerie foto din cadrul evenimentului.

Olimpici:

  1. Moldovan Dan, CSS CÎMPENI, Schi
  2. Cercea Marcel, CSS Alba Iulia/ CSU Pitesti, Judo
  3. Maier Vasile-Alexandru, CSS Blaj, Atletism
  4. Gorcea Nicolae Călin, CSS Blaj/CSA Steaua Bucuresti,  Atletism
  5. Molnar Carmen Bianca, LPS/CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  6. Pleş Ioan, CS Unirea Alba Iulia, Box
  7. Crişan Cătălin, CSS Alba Iulia,  Judo
  8. Acatrinei Mihaela, LPS/CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  9. Borza Bogdan-Alexandru, Asociația Clubul de Tenis Alba-Cugir, Tenis de câmp
  10. Turuş Dan, LPSAlba Iulia, Haltere

Neolimpici:

  1. Balea Maria, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  2. Avram Laurenţiu, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  3. Balea Marina, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  4. Năstac Arina-Nicola, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  5. Olariu Olimpia, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  6. Ordean Ioan – Daniel , C.S. Zeus Powerlifting Mihalţ, Powerlifting
  7. Cleja Andreas-Sebastian, C.S. Powerlifting Stremț,  Powerlifting
  8. Rebegel Raluca, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  9. Atudorei Liliana, C.S. Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  10. Bogya Tamas, C.S. Unirea Alba Iulia, Orientare

Au fost acordate trei diplome speciale:

Galeria  “Legiunea XIII-a Gemina” Blaj

Galeria  “GRUPPO ARNSBERG” Alba Iulia

Galeria  “Gladiatorii Sebeșului”

Antrenori olimpici:

  1. Man Cristina, CSS Blaj, Atletism
  2. Avram Gabriel, LPS/CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  3. Todor Ioan, LPS/CS Unirea Alba Iulia, Judo

Antrenori neolimpici:

  1. Frățilă Ioan, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  2. Pănăzan Ovidiu, CS Zamolxis Alba Iulia/ CS Powerlifting Galda, Powerlifting
  3. Crăciun Nicolae, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WKC

Unități sportive:

  1. Asociatia “Clubul Sportiv de Volei Alba – Blaj”
  2. Clubul Sportiv Universitatea Alba Iulia
  3. Asociatia Handbal Club Alba-Sebes
  4. Clubul Sportiv de Tenis Alba-Cugir
  5. C.S. Unirea Alba Iulia
  6. L.P.S. Alba Iulia
  7. C.S.S. Alba Iulia
  8. C.S.S. Blaj
  9. C.S.S. Campeni
  10. C.S.O. Cugir
  11. C.S. Dojokan Activ Aiud
  12. C.S. Atleltic Mica Roma Blaj
  13. C.S. Karate Club Fudokan Sebeş
  14. C.S. Zamolxis Alba Iulia
  15. C.S. Zeus Powerlifting Mihalţ
  16. C.S. Powerlifting Galda
  17. C.S. Powerlifting Stremț
  18. A.S. Rugby Club Cugir
  19. CS Gold Roşia Montană

Veterani:

  1. Bogdan Mircea, atletism
  2. Cioca Ilie, atletism
  3. Guşat Emilia, atletism
  4. Hârjoc Vasile, atletism
  5. Sufleţel Margareta, atletism
  6. Sufleţel Emil, atletism și tenis de masă
  7. Szakacs Emeric, tenis

Mențiuni – sportivi:

  1. Prof. Marcu Nicusor, LPS Aba Iulia, Baschet fete
  2. Botan Geanina Alexandra, LPS Aba Iulia, Baschet
  3. Burlacu Maria Bianca, LPS Aba Iulia, Baschet
  4. Fleser Andreea Maria, LPS Aba Iulia, Baschet
  5. Eremsyn Cansu, LPS Aba Iulia, Baschet
  6. Ivascu Bodea Adina, LPS Aba Iulia, Baschet
  7. Nita Larisa Cristina, LPS Aba Iulia, Baschet
  8. Ignat Gleemann Diana, LPS Aba Iulia, Baschet
  9. Todea Cristina, LPS Aba Iulia, Baschet
  10. Tetcu Andreea Ionela, LPS Aba Iulia, Baschet
  11. Voda Alexandra, LPS Aba Iulia, Baschet
  12. Prof. Achimet Nicolae, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal fete
  13. Vîrtan Alina, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu”, Câmpeni, Fotbal
  14. Bara Andrea, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  15. Lazăr Mirela, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  16. Beleiu Voichiţa, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  17. Costea Codruţa, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  18. Costea Madalina, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  19. Pătruşel Valentina, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  20. Selage Andrada, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  21. Beleiu Daiana, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  22. Joldeş Mihaela, Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni, Fotbal
  23. Prof. Gojeiu Cornel Mircea, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal fete
  24. Pop Alina, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  25. Oaida Elena, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  26. Balea Bianca, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  27. Pui Andrada, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  28. Resiga Sorana, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  29. Goia Raluca, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  30. Vulturar Alexandra, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  31. Briciu Andreea, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  32. Chicidea Maria, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  33. Cret Valentina, Şcoala Gimnazială Câmpeni, Fotbal
  34. Costachi Mihnea, Şcoala Gimnaziala „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia, Şah
  35. Bardi Ștefan,  ISJ
  36. Homeniuc Ionel, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  37. Bustan Alina, CS Gold Roşia Montană, Rugby

3 .Drilea Nicoleta, CS Gold Roşia Montană, Rugby

  1. Filip Veronica, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  2. Gheorghe Teodora, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  3. Hristea Diana, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  4. Lefter Andreea, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  5. Radu Madalina, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  6. Rafaila Ioana, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  7. Risteiu Simona, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  8. Rus Sorina, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  9. Rusu Catalina, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  10. Rusu Eliza, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  11. Surdu Ana, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  12. Tara Ioana, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  13. Tunaru Cristina, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  14. Vicoe Maria, CS Gold Roşia Montană, Rugby
  15. Prof. Marcu Silvia, Şcoala Gimnazială ,,T. Cocişiu” Blaj, Volei Băieţi
  16. Mocan Sorina, CSS Blaj, Volei
  17. Rus Ramona, CSS Blaj, Volei
  18. Voda Ioana, CSS Blaj, Volei
  19. Biris Alexandra, CSS Bla, Volei
  20. Padurean Delia, CSS Blaj, Volei
  21. Rotar Raluca, CSS Blaj, Volei
  22. Popa Diana, CSS Blaj, Volei
  23. Viloiu Irina, CSS Blaj, Volei
  24. Sarbu Madalina, CSS Blaj, Volei
  25. Marginean Alina, CSS Blaj, Volei
  26. Iliesiu Cristiana, CSS Blaj, Volei

Mențiuni sportivi:

  1. Rodean Ana, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  2. Rojneai Patricia, CS Unirea Alba Iulia/LPS Alba Iulia, Atletism
  3. Ologu Andra,CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  4. Fleșer George, LPS/CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  5. Stoia Gabriela, LPS/CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  6. Igna Paşca Lorena, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  7. Cosma Nicoleta, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  8. Badea Miriam, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  9. Andronache Alina, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  10. Porumbariu Carina, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  11. Popescu Rareş, CSS Blaj, Atletism
  12. Bogya Gergely, CSS Blaj, Atletism
  13. Cristea Darius Mădălin, CSS Blaj, Atletism
  14. Pintea Alexandru, CSS Blaj, Atletism
  15. Beldie Mihai, CS Auto FAIR PLAY Abrud, Automobilism
  16. Gherman Emilia, LPS Alba Iulia, Baschet
  17. Ghegamian Armine, LPS Alba Iulia, Baschet
  18. Pleş Ştefan, CS Unirea Alba Iulia, Box
  19. Precup Alexandru, CS Unirea Alba Iulia, Box
  20. Stama Roberto, CS Unirea Alba Iulia, Box

21 Szegedi Iohann, CS Unirea Alba Iulia, Box

  1. Nicula Florin, CS Unirea Alba Iulia, Box
  2. Codrin Anca, Golf Club Paul Tomița, Golf
  3. Codrin Radu, Golf Club Paul Tomița, Golf
  4. Matieş Vasile, LPS-CSS Alba Iulia,  Judo
  5. Mărginean Răzvan, LPS-CSS Alba Iulia,  Judo
  6. Mortura Cătălin,  CSO Cugir, Karate Fudokan
  7. Micu Sebastian, CSO Cugir, Karate Fudokan
  8. Teodor Ştefania,  CSO Cugir, Karate Fudokan
  9. Rus Andrei, CSO Cugir, Karate Fudokan
  10. Codrea Paul, CSO Cugir,  Karate Fudokan
  11. Codrea Ştefan, CSO Cugir, Karate Fudokan
  12. Ungur Valentin, CSO Cugir, Karate Fudokan
  13. Codrea Maria, CSO Cugir , Karate Fudokan
  14. Tamaş Eduard, CSO Cugir, Karate Fudokan
  15. Dondea Roberto, CSO Cugir,  Karate Fudokan
  16. Osz Eduard, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WKC
  17. Roşian Alexandru, CS Dojokan Activ Aiud,  Karate WKC
  18. Mureşan Marcus, CS Dojokan Activ Aiud,  Karate WKC
  19. Crăciun Aura, CS Dojokan Activ Aiud,  Karate WKC
  20. Ioo Sandor, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WKC
  21. Tahoş Gabriel, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WKC
  22. Iura Lucia, CS Dojokan Activ Aiud,  Karate WKC
  23. Furnigel Andrei, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WKC
  24. Bălăiţă Daniel, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  25. Chiş Răzvan, CS Powerlifting Stremț, Powerlifting
  26. Cioflică Andrei, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  27. Comşa Simion, CS Zeus Powerlifting Mihalț, Powerlifting
  28. Danca Florina, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  29. Irimie Andrei, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  30. Lupaş Florin, CS Powerlifting Stremț, Powerlifting
  31. Lupaşcu Darius, CS Zeus Powerlifting Mihalț, Powerlifting
  32. Militaru Ilie, CS Zamolxis Alba Iulia,  Powerlifting
  33. Moldovan Sorin, CS Zeus Powerlifting Mihalț, Powerlifting
  34. Popa Mihai, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  35. Turuş Dan, CS Zamolxis Alba Iulia, Powerlifting
  36. Costachi Mihnea, CS Universitatea Alba Iulia, Șah
  37. Ţâmpea Radu, CS Universitatea Alba Iulia, Șah
  38. Bulgaru Miriam, TC Vlad Bucur Alba Iulia, Tenis de câmp
  39. Codea Lucian, Asociația Clubul de Tenis Alba-Cugir, Tenis de câmp
  40. Fernandes Daria, Asociația Clubul de Tenis Alba-Cugir, Tenis de câmp
  41. Rus Anna Claudia, CS Constructorul Alba Iulia, Tenis de câmp
  42. Costachi Mihnea, Scoala Gimnaziala Ion Agarbiceanu Alba Iulia, Sah
  43. Bîrsan Andreea, LPS Alba Iulia, Atletism
  44. Docolin Miruna, LPS Alba Iulia, Atletism
  45. Moldovan Luminița, LPS Alba Iulia Atletism
  46. Necreală Andreea, LPS Alba Iulia, Atletism
  47. Samoilă Beatrice, LPS Alba Iulia, Atletism
  48. Samoilă Bianca, LPS Alba Iulia, Atletism
  49. Oprea Sebastian, CSO Cugir, Karate Fudokan
  50. Turlea Alexandru, CSO Cugir, Box

Mențiuni antrenori:

  1. Bucerzan Mariana, CS Unirea Alba Iulia, Atletism
  2. Vlas Mihaela, LPS Alba Iulia, Atletism
  3. Lancranjan George, LPS Alba Iulia, Baschet
  4. Marcu Nicusor, LPS Alba Iulia, Baschet
  5. Urian Valentin, LPS Alba Iulia, Baschet
  6. Paştiu Nicolae, CS Unirea Alba Iulia, Box
  7. Pricob Vasile, CSO Cugir, Karate Fudokan
  8. Anghel Marius, CS Unirea Alba Iulia, Orientare
  9. Cleja Iacob, CS Powerlifting Stremț, Powerlifting
  10. Lupaşcu Darius, CS Zeus Powerlifting Mihalţ, Powerlifting
  11. Homeniuc Ionel, CS Gold Rosia Montana, Rugby
  12. Ceteraș Marius Nicolae, CS Universitatea Alba Iulia, Șah
  13. Tanţoş Tiberiu, CSS Cîmpeni, Ski
  14. Filimon Florin, TC Vlad Bucur Alba Iulia, Tenis de câmp
  15. Păcurar Ioan, Asociația Clubul de Tenis Alba-Cugir, Tenis de câmp
  16. Segrt Uglijesa, CSS Blaj, Volei
  17. Constantin Gheorghe, CSO Cugir, Box
  18. Hârceagă Gheorghe, Asociația Clubul de Tenis Alba-Cugir, Tenis de câmp

Premiile pentru voluntariat au fost câștigate de:

  1. Avrămuț Nicolae
  2. Avrămuț Nicoleta
  3. Șandru Liliana
  4. Macinic Adrian
  5. Grozav Vasile
  6. Ispas Doru
  7. Secăreanu Iancu
  8. Bardi Ștefan
  9. Mircea Marian
Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 16361 Articles
E-mail: office@proalba.ro Telefon: 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*