Echipa de fotbal FC Unirea Alba Iulia, susținută de compania Lin&Ema, a câștigat Campionatul Juniorilor G la Fotbal

Mircea Trifu

Lin&Ema turneu 3În data de 21 decembrie a debutat Campionatul Juniorilor G la fotbal. Competiția s-a adresat copiilor născuți în 2005 (dar și celor mai mici) și a fost  organizată de către Asociația Județeană de Fotbal Alba. Meciurile s-au disputat în sala Florin Fleșeriu din Sebeș între nu mai puțin de 9 echipe care au fost împărțite în 3 grupe. Echipa FC Unirea Alba Iulia, care se bucură de susținerea companiei Lin&Ema, a făcut parte din grupa C, alături de echipele Rival Alba Iulia și Kinder Alba Iulia. După meciurile din grupe, FC Unirea Alba Iulia s-a calificat la turneul final care s-a desfășurat duminică, 22 decembrie. Iată rezultatele meciurilor din ultima fază a competiției

Metalul Aiud 0- 8 CSO Cugir

CSO Cugir 0-0 FC Unirea Alba Iulia

FC Unirea Alba Iulia 9-0 Metalul Aiud

În urma rezultatelor de mai sus, FC Unirea Alba Iulia, echipă antrenată de Gheorghe Vasile a câștigat Campionatul Juniorilor la Fotbal. De menționat că din echipa uniristă, Razvan Pauletti a cîștigat titlul de cel mai bun portar de iar David Popa pe cel de golgeter al competiției.