Calendarul competițional 2018 al Clubului Sportiv Unirea Alba Iulia

Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia, subordonat Ministerului Tineretului și Sportului, a creionat calendarul competițional 2018, astfel încât susținătorii celor peste 120 de sportivi legitimați să știe când sunt programate concursurile.

De asemenea, CS Unirea Alba Iulia, care are în prezent șapte secții active, face precizarea că la anumite competiții datele sunt nesigure și pot suferi modificări pe parcursul anului, pe care le vom anunța din timp.

”Cele peste 50 de medalii și numeroasele locuri onorante obținute la competiții naționale și internaționale în 2017 ne obligă, ca și în acest an, să ținem sus stindardul și să nu facem doar acte de prezență cum am arătat că nu ne stă în caracter. Pregătirea sportivă de la începutul anului a fost intensă, iar sportivii noștri așteaptă cu entuziasm și determinare primele competiții și, deopotrivă, primele clasări pe podium. Napoleon Bonaparte spunea în urmă cu 200 de ani că << Modestia este calitatea celor care nu au calități >>. Ne place să ne purtăm cu modestie, dar cu siguranță nu o vom face în competiții pentru că avem calități”, a spus directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.

Calendar competițional 2018/ Secții

Atletism

Ianuarie – Participare CN Juniori II București 27-28 ian

Februarie – Participare Finala CN Juniori I București 24-25 ian

– Participare CN de sala Juniori I București 24-24 feb

Martie – Participare CN etapa finală Juniori II București 3-4 mar

– Participare CN Marș Iarna S, T, J1, J2, J3 și C1 Alba Iulia 25 mar

– Participare CN Copii 1, 2 și 3 etapa finală București 30-31 mar

Aprilie – Participare CN Cros J2, J3, C1, C2 și C3 Botoșani 14 apr

– Participare Camp. Balcanice de Marș Pirot-Serbia 14 apr

Mai – Participare CN Juniori II etapa 1 București 12-13 mai

– Participare CN Copii 1,2 si 3 etapa zona B,CJ ,CT 19-20 mai

– Participare CN Școlar București 26-27 mai

– Cupa Mondiala de Mars Taicang-China 5-6 mai

Iunie – Participare CN Copii 1,2 si 3 etapa finală București 9-10 iun

– Participare CN Mars 20km, S, T și J1 Pitești 10 iun

– Participare CN Juniori II etapa finală Pitești 16-17 iun

Iulie – Participare CM Juniori I Tampere – Finlanda 10-15 iul

August – Participare CE seniori Berlin – Germania 7-12 aug

Septembrie – Pregătire sportiva

Octombrie – Participare CN Mars 10 km Fete S si T 27 oct

– Participare CN Maraton S si T București

Noiembrie – Pregătire sportivă

Decembrie – Pregătire Sportivă

Haltere

Ianuarie – Pregătire sportivă

Februarie – Pregătire sportivă

Martie – Selecție program MTS J21*20 si J3 Bascov 13-17 mar

Aprilie – Calificare Seniori Bascov 17-21 apr

Mai – Participare CN Jun II 13-15 ani finala Botoșani 15-19 mai

– Participare CN Jun II 9-12 ani finala Botoșani 15-19 mai

Iunie – Participare CN Juniori II 16-17 ani Finala Alba Iulia 19-23 iun

Iulie – Participare CN Tineret Calificări Onești 10-14 iul

August – Participare CN Tineret Finala Constanta 07-11 aug

Septembrie – Participare CN Seniori Finala și Speranțe Olimpice J3 Arad 04-08 sept

Octombrie – Pregătire Sportivă

Noiembrie – Participare CN Juniori I Finala Bascov 06-10 noi

Decembrie – Pregătire sportiva 

Tenis de Masa

Ianuarie – Pregătire sportivă

Februarie – Participare CN Echipe seniori DIV. B retur Buzău 22-24 feb

Martie – Participare CN Echipe seniori Semifinale Superliga Div. A+B Tur, 26 mar -01 apr

Aprile – Participare CN Echipe seniori Semifinale superliga Div. A+B Ret 01-08 apr

Mai – Pregătire sportiva

Iunie – Participare CN Echipe seniori Finala Superliga Dv. A +B Tur + Retur 01-03 iun

– Concurs național calificare in DIV B Seniori Mediaș 15-17 iun

Iulie – Pregătire sportivă

August – Pregătire sportivă

Septembrie – Participare CN Echipe Seniori Div B Bistrița 30 aug-01 sep

Octombrie – Pregătire sportiva

Noiembrie – Pregătire sportiva

Decembrie – Pregătire sportiva 

Box

Ianuarie – Pregătire sportiva

Februarie – Participare CN U22, Tg. Jiu 27 feb-03 mar

Martie – Participare Cupa României finala C, J, T, S Feminin 05-10 mar

– Participare Cupa României finala T, Masculin 19-24 mar

Aprilie – Participare Cupa României Finala Cadeți, Masculin 10-15 apr

– Participare Cupa României Finala Juniori, Masculin 23-28 apr

Mai – Participare Cupa României Finala Seniori, Masculin 01-06 mai

Iunie – Participare Centura de Aur a României Seniori (M+F)

Iulie – Pregătire sportiva

August – Participare CN Tineret, Masculin Finala 13-18 aug

– Participare CN C, J, T, S Feminin Finala 27 aug- 02 sep

Septembrie – Participare CN Juniori, Masculin Finala 03-08 sep

Octombrie – Participare CN Cadeți, Masculin Finala 22-27 0ct

Noiembrie – Participare CN Seniori, Masculin Finala Alba Iulia 22-27 noi

Decembrie – Pregătire sportiva 

Judo

Ianuarie – Pregatire sportiva

Februarie – Participare Cupa Transilvania, U13, U15, U18 Cluj – Napoca

– Participare CN Jun II cadeti,U18 indiv. Arad

Martie – Participare CN Finala Jun III U15 ind+echip Rm. Vâlcea 09-11 mar

– Participare CN Finala Jun I U21 indiv Focsani 30 mar-01 apr

Aprilie – Participare Cupa Euroregiuni copii U10,11,12,13

Mai – Pregătire sportiva

Iunie – Participare CN Finala Copii U11(indiv+echip) Mangalia 08-10 iun – Participare CN Finala,JunIV U13(indiv+echip) Sibiu 01-03 iun

– Participare Finala CN jun 4 U13 echipe Satu Mare 22-24 iun

Iulie – Pregătire sportivă

August – Participare Cupa Drobeta U13, 15, 18

– Participare CN Ne Waza U15, 13,11 Ploiești

Septembrie – Pregătire sportivă

Octombrie – Participare CN Finala Ne Waza Indiv U15, 13, 11 Ploiești 12-14 oct

– Participare Cupa Muresul CIS Gas U11,13,15 TG.Mures 20-22 oct

– Participare CN Finala Indiv Ne Waza U23 Tn. Severin

Noiembrie – Pregătire sportiva

Decembrie – Participare Festivalul Romanesc de Judo U10-U21

– Participare Cupa CSM ARAD U11,13,15 Arad 07-09 dec 

Powerlifting

Ianuarie – Pregătire sportivă

Februarie – Pregătire sportiva

Martie – Participare CN Powerlifting Jun I, Jun II, Seniori ,Masters (M+F) Alba Iulia 31 mar-01 apr

Aprilie – Pregătire sportiva

Mai – Participare CE Powerlifting Jun I, Jun II, Seniori (M+F )Pilsen, Cehia 05-12 mai

Iunie – Pregătire sportivă

Iulie – Participarte CE Powerlifting ,Masters (M+F)Pilsen Cehia 03- 07 iul

– Participare CM Universitare(M+F) Potchefstroom Africa Sud 08-14 iul

August – Pregătire sportiva

Septembrie – Participare CM Powerlifting Jun I,Jun II (M+F)Potchefsroom 02-08 sep

– Participare CM Poerlifting ,Masters(M+F) UlanBator Mongolia 30 sept – 06 oct

Octombrie – Participare CM de Impins din Culcat,Jun I,Seniori,Masters, (M+F) Hamm-Luxemburg 09-13 oct

Noiembrie – Participare CM Powerlifting,Seniori (M+F) Halmstad-Suedia 04-10 noi

– Participare la CN de Impins din Culcat, Jun I, Jun II, Seniori, Masters (M+F) Alba Iulia 17-18 noi

Decembrie – Pregatire sportivă 

Orientare 

Ianuarie – Pregătire sportivă

Februarie – Pregătire sportivă

Martie – Participare Boroka Cup Ungaria 23-25 mar

Aprilie – Participare Velikden Cup 2WRE Bulgaria 06-09 apr

– Participare CN Parc-Oras FCN Semimaraton Tg. Jiu 14-15 apr

– Participare FCN pe EchipeSelectie seniori Poiana Brașov 28 apr-01 mai

Mai – Alergare montana ECOMARATHON Moeciul de Sus 05 mai

– Camp. European Seniori Elveția 05-13 mai

– Participare Cupa Romaniei WRE-Md Comarnic 26-28 mai

Iunie – Participare CN O-MTB Hunedoara 08-10 iun

– Participare Retezat Skyrace Cheile Butii 16 iun

– Participare Lavaredo Ultra Trail Italia 23-24 iun

Iulie – Participare JWOC TOUR Ungaria 08-14 iul

– Participare Eiger Ultra Trail Elvetia 21-22 iul

– Participare Transilvania Open Cluj Napoca 19-22 iul

– Participare PO+Ld+Rogaining Victoria 27-29 iul

August – Participare Campionat Mondial Letonia 04-11 aug

– Participare Cupa Electrosistem Po+Ld Baia Mare 18-19 aug

– Participare SEEOC-SEEMOC Slovenia 22-26 aug

– Participare CN PO+Sp+Md,Ld,St Alba Iulia 30 aug-02 sept

Septembrie – Participare CN O_MTB_ULD si Sp Baia Mare 08-09 sept

– Participare CN Noapte Stafeta mixta Craiova 28 aug-30 oct

Octombrie – Participare Cappadocia Ultra Trail Turcia 22-23 oct

Noiembrie – Pregătire sportivă

Decembrie – Pregătire sportivă

 

Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 16040 Articles
E-mail: office@proalba.ro Telefon: 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*