Alba Iulia: Cea de-a XX-a ediție a Simpozionului național studențesc IN-EXTENSO. Lista premiilor și mențiunilor

Mircea Trifu

În data de 24 aprilie 2020, la Facultatea de Științe Exacte și Inginerești din cadrul Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia s-a desfășurat cea de-a XX-a ediție a Simpozionului național studențesc IN-EXTENSO.

La această ediție au participat numeroși studenți ai Facultății, care au elaborat lucrări științifice, expunându-și proiecte și teme interesante, grupate în cele patru secțiuni ale simpozionului: Informatică, Electronică aplicată, Ingineria mediului, Inginerie urbană și dezvoltare regională.

Deși ediția acestui an nu a putut fi organizată în formatul clasic, mediul on-line, dar mai ales entuziasmul studenților și al coordonatorilor lor, au asigurat continuitatea acestui eveniment științific de tradiție la UAB.

În urma procesului de jurizare, au fost acordate următoarele premii și mențiuni:

SECȚIUNEA INFORMATICĂ

Premiul I

Boca Cătălina-Maria, Titlu: Identificarea pacienților  cu Parkinson utilizând tehnici de preprocesare și KNN

Premiul II

Valentin Neagu, Titlu: Optimizarea procesului de reproducere a culorilor în industria porțelanului

Premiul III

Lupșa Cristian-Valentin, Bogdan Remus Cristian, Titlu: Stenografie în imagini

Mențiuni:

Vass Richard-Daniel, Titlu: Metode de vedere artificială pentru detectarea defectelor în industria ceramică

Fülöp Bettina-Elena și Cristea Ioan, Titlu: Set de date cu preparate de mâncare

Bogdan Remus Cristian, Moga Amadeus, Titlu: Aplicație de curierat individual

Denis Cicati, Aurelia Roşioru, Titlu: Îmbunătățiri  aduse aplicației de întocmire a orarului UAB 

Truța Emilia, Rusu Elisabeta Natalia, Szitas Adel, Titlu: Aplicație pentru scanarea, căutarea și identificarea toxinelor

Constantin Crintea, Titlu: Prezentarea, compararea și analiza unor aplicații online disponibile în contextul generat de SARS-CoV-2

SECȚIUNEA ELECTRONICA APLICATĂ 

Premiul I

Budin Adela- Ioana, Rusan Alexandra- Emilia, Sturza Ionela- Mariana, Titlu: Realitatea virtuală: alternativa educațională pentru dezvoltarea aplicațiilor cu PLC

Butnarciuc Ion, Roșca Andrei-Cosmin, Hărăstășan Sergiu-Valentin, Titlu: Platformă mobilă mecanum comandată radio 

Premiul II

Matei Șușman Robert, Dan Constantin, Titlu: Sistem de reglare a stabilizării echipamentelor robotizate prin utilizarea informațiilor de poziționare de pe cele trei axe (coordonatele spațiale)

Jantea Mirela Maria, Titlu: Sistem de semaforizare cu senzor de distanță

Premiul III

Gherman Marius-Lucian, Samoilă Daniel-Emanuel, Titlu: LINE FOLLOWER ROBOT 

Premiul III

Popa Alexandru, Opriș Raul-Candid, Titlu: Sistem de monitorizare a parametrilor utilizând placa de dezvoltare NODEMCU R1 D2 MINI și senzorul ADAFRUIT BME680

MENȚIUNI:

Băluțiu Andrei-Dorin, Titlu: KNOCK LOCK

Diță Dan Marian, Titlu: Bec LED cu iluminat de urgență

Frățilă Marius-Nicolae, Titlu: Monitorizarea temperaturii și umidității utilizând mediul de programare grafica Labview

Iorga Vasile Gabriel, Titlu: Amplificator audio stereo

Luminar Alexandru Gheorghe, Petruța Silviu Bogdan, Kereky Adrian, Titlu: Dezvoltarea unui robot de instructaj/didactic

Marioane Emanuel, Titlu:  programare senzor DHT 11 cu Arduino

Petruța Vlăduț Adrian, Titlu: Robot multifuncțional

Vasile Alexandru Marius, Titlu: Monitorizarea senzorilor într-o rețea de tip LAN, utilizând Arduino 

Barna Marcel, Poștariuc Mihai-Lazăr, Titlu: Aspecte teoretico-aplicative privind optimizarea razei de acțiune a sistemelor RFID

Macarie Florin, Stoica Paula Camelia, Ciuca Bogdan Marius, Titlu: Sistem inteligent de monitorizarea automată a compușilor organic volatili în mediile industriale

Mihai Mădălina, Titlu: Sistem inteligent de asistare a deciziei șoferului

Neag Alexandru, Petric Andrei, Sistem prevenire incendiu cu WEMOS D1 MINI ESP8266, DHT11 și senzor de gaz SGP30

Cebuc Radu George, Cîmpean Andrei Simion, Pogan Elena, Titlu: Sistem inteligent de iluminare pentru motociclete

SECȚIUNEA

INGINERIE URBANĂ ȘI DEZVOLTARE REGIONAL

ȘI INGINERIA MEDIULUI 

Premiul I

Conţiu George-Geri, Marchiş Ioana-Gabriela, Silea Liviu Adrian, Titlu: Studiu geotehnic aferent unui proiect de construire locuinţă unifamilială

Pataki Melania Emilia, Titlu: Comunitățile de nevertebrate bentonice- indicatori ai calității apelor 

Premiul II

Mocofan Nicoleta, Titlu: Investigarea terenurilor și exigențe geotehnice

Premiul III

Popa Anca Roxana, Titlu: Valorificarea produselor agricole. Studiu de caz: comuna Galda de Jos

 

 

 

Banner USR plus
Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 22528 Articles
Contact: office@proalba.ro | 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*