3 – 7 octombrie: Ediția a VII-a a Festivalului Internațional de Teatru „Povești”. Vezi programul evenimentului

În perioada 3 – 7 octombie, la Alba Iulia se va desfășura cea de a VII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru „Povești”.

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE 2012

DESCHIDEREA FESTIVALULUI PENTRU COPII

10.00 ZULENKA, regia Cristian PEPINO

Teatrul PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

        Spectacol pentru copii (55 min.)

10.30 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

11.00 INIMĂ DE PIATRĂ, regia Cristian PEPINO

Teatrul pentru copii și tineret COLIBRI Craiova / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru copii (60 min.)

DESCHIDEREA FESTIVALULUI PENTRU TINERI ŞI ADULŢI

18.30 PRICHINDEL 60

Expoziție afișe și păpuși, Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Casa de Cultură a Sindicatelor

19.00 FANTOMA, DRAGOSTEA MEA!, regia Șerban PUIU

Teatrul METROPOLIS București / Casa de Cultură a Sindicatelor

        Spectacol pentru tineri şi adulţi (110 min.)

 21.30 A.G. WEINBERGER

        Concert de muzică pentru tineri şi adulţi / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel” (75 min.)

JOI,  4 OCTOMBRIE 2012

10.00 CĂLĂTORIE ÎN JURUL LUMII, regia Emilia NECHITA

Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

        Spectacol pentru copii (50 min.)

10.30 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

11.00 CEI TREI PURCELUȘI, regia Daniel STANCIU

Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților

        Spectacol pentru copii (50 min.)

17.00 MARCEL IURES ÎNTRE TEATRU ȘI FILM

Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)

18,30 TELEFONUL, regia Roxana GUTTMAN

        Compania ” If/Dacă … pentru femei ” București / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

20,30 AMERICAN GOSPEL Jr., regia Marion GERMAIN

Compania ANTARION / Catedrala Romano-Catolică Sfântul Mihail din Alba Iulia

        Concert pentru copii, tineri şi adulţi (70 min.)

VINERI, 5 OCTOMBRIE 2012

10.00 FRUMOASA RAPUNZEL regia Traian SAVINESCU

Teatrul ARLECHINO Brașov / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

         Spectacol pentru copii (55 min.)

10.30 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

10.45 PORTRETUL UNUI GÂND, autor Ovidiu SCRIDON

Lansare de carte, editura Tritonic, Club Festival (Art Cafe Downtown)

11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Cristian PEPINO

Teatrul TĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenţilor

        Spectacol pentru copii (60 min.)

18.30 MISS DAISY ȘI ȘOFERUL EI, regia Claudiu GOGA

Teatrul EVREIESC DE STAT Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor

        Spectacol pentru tineri şi adulţi (135 min.) 

20.30 CINĂ CU PRIETENI, regia Claudiu GOGA

ArCuB Bucureşti / Casa de Cultură a Studenţilor

Spectacol pentru adulţi şi tineri cu vârsta peste 16 ani (120 min.)  

22.30 ACOUSTIC LIVE – OVIDIU SCRIDON & SILVAN STÂNCEL

Concert pentru tineri și adulți (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)

SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE 2012

10.00 PRINȚUL GAROAFĂ, regia Gavril CADARIU

Teatrul ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

       Spectacol pentru copii (55 min.)

11.30 CAFEAUA CU TÂLC 

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

12.00 A FOST O VIAȚĂ SAU UN VIS ?, autor Lucia Stănescu

Lansare de carte, editura Eikon / Club Festival (Art Cafe Downtown) (30 min.)

16.00 METODE NOI ÎN TEATRUL PENTRU COPII ȘI ADOLESCENȚI

Simpozion / Hotel PARC (120 min.)

17.00 HANSEL SI GRETEL, regia Oana LEAHU

Teatrul Pentru Copii și Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

        Spectacol pentru copii (50 min.)

19.00 OTHELLO ȘI PREAIUBITA LUI DESDEMONA, regia Mihai MĂNIUȚIU

         Teatrul de Mișcare STUDIO M Sfântu Gheorghe / Casa de Cultură a Sindicatelor

         Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

21.00 TANGO MON AMOUR, coregraf Octavio de la ROZA

Compania OCTAVIO DE LA ROZA Lausanne, Elveția / Casa de Cultură a Studenţilor

         Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min) 

22.30 VUNK

        Concert pentru copii, tineri și adulți / Spațiile RYMA (60 min.)

DUMINICĂ, 7 OCTOMBRIE 2012

10.30 FĂCĂTORII DESTINULUI – autor Margo Spanu-Rusnac

            Lansare de carte, editura Magna – Princeps / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel” (20 min.)

11.00 FĂCĂTORII DESTINULUI, regia Gabriela LUNGU

Teatrul Municipal de Păpuși GUGUȚĂ Chișinău / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”

        Spectacol pentru copii (50 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

12.30 Mr NOBODY 

Spectacol lectură, autor Eva CRIȘAN / Club Festival (Art Cafe Downtown) (60 min.)

16.00 PREZENTARE ATELIERE

Actorie, mânuire marionete, scenografie, sculptură, pictură

Spațiile RYMA

17.00 ZÂMBETUL PRINȚESEI, regia Augustin POP și Tudor AVRĂMUȚ

Compania Le Jacques București / Spațiile RYMA

        Spectacol pentru copii (40 min.)

 

18.30 METODA, regia Theodor Cristian POPESCU

Teatrul C.I. NOTTARA Bucureşti / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol pentru tineri şi adulţi (100 min.)

ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU POVEȘTI ALBA IULIA

20.30 CFR – COMETA, CĂȚELUL ȘI COPILUL, regia Alexandru DABIJA

Teatrul ODEON Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)

ATELIERE DE CREAȚIE TEATRALĂ:  

16.00   ACTORIE

           Coordonator : regizor Oana LEAHU, decan, conf., univ.,dr. Universitatea de Arte Tg. Mureș

Atelier de actorie / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct.

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor / (90 min.)

16.00  MÂNUIRE MARIONETE

          Coordonatori : actorii Nuți și Sorin DOROBANȚU

Atelier de mânuire marionete / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct.

Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru / (90 min.)

16.00 SCENOGRAFIE

            Coordonator : scenograf Alina HERESCU

Atelier de scenografie / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct.

Spațiile RYMA / (90 min.)

16.00  SCULPTURĂ

            Coordonator : artist plastic Hani SASU

Atelier de sculptură păpuși / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct.

Alea / (90 min.)

16.00  PICTURĂ

            Coordonator : prof. Noemi KUSZTOS

Atelier de pictură / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 oct.

Palatul Copiilor / (90 min.)

Înscrierea pentru ateliere se face la email: secretariatliterar@yahoo.com, lasând urmatoarele informații despre dvs.: nume/prenume, email, telefon, atelierul dorit!

Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 15210 Articles
E-mail: office@proalba.ro Telefon: 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*