2019 – cel mai bun an din istorie pentru CS Unirea Alba Iulia. 34 de sportivi au obținut 140 de medalii

Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia înregistrează, în 2019, cel mai bun an din istoria de 45 de ani, după ce 34 de sportivi au obținut, la competițiile interne și internaționale, 140 de medalii, dintre care 75 de aur, 38 de argint și 27 de bronz, mai multe decât anul precedent, când totalizaseră 127 de medalii.

Sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia s-au remarcat la competiții regionale, naționale, europene și mondiale, demonstrând astfel că ambiția, munca și talentul fac ”casă bună” și creează drumul spre succes. Tot în acest an, CS Unirea Alba Iulia a reușit reactivarea secției de culturism, iar astfel are opt ramuri sportive active: powerlifting, haltere, atletism, judo, orientare, box și tenis de masă.

”Întrucât competițiile din acest an s-au încheiat, ajungem la <<ora bilanțului>>, având datoria și plăcerea să venim în fața iubitorilor de sport cu rezultatele obținute. 2019 a fost un an extraordinar, în care mai mulți sportivi au excelat: dacă în urmă cu 12 luni spuneam că va fi greu să ne menținem, deoarece este mai greu să rămâi în top decât să ajungi acolo, iată că acest an vine cu mai multe medalii. Nu îmi rămâne decât să îi felicit pe sportivi și antrenori: au reușit să scrie istorie într-un domeniu lăsat la capitolul <<diverse>>, subfinanțat și uitat de toată lumea, iar CS Unirea rămâne, datorită lor, un punct alb pe o hartă din ce în ce mai neagră”, a spus directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.

Reamintim că în vară CS Unirea a obținut trei medalii de aur și una de argint, prin sportivul Alexandru Catarambă, la Campionatul Mondial de Powerlifting, juniori și tineret, din Canada, iar în toamnă, sportivii CS Unirea au participat la Campionatul Mondial de Powerlifting, Seniori, în Emiratele Arabe Unite, unde cel mai bun loc al delegației – locul cinci – a fost obținut de către sportivul Andrei Irimie.

 

Rezultate obținute de CS Unirea Alba Iulia în 2019:

Numele si prenumele sportivului (echipei)/ antrenorului Ramura de Sport Competiția/ Data și locul desfășurării Proba/ Categoria Rezultat
Sportiv Bogya Tamas:

 

Instructor sportiv Anghel Marius

Orientare Campionat Național Semimaraton 18.04. Baia-Mare Semimaraton Loc.2
    Transylvania Open, 18-21.07. Cluj-Napoca M21E Loc.1
    CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slănic-Prahova, Campina

M21 Stafeta

M21 Lungă Distanță (Ld)

M21 Medie distanță (Md)

M21 Sprint

Loc.1

Loc.3

Loc.3

Loc.3

    Cupa Pro-Silva 2019, 09.10.11. București M21(13), 5,3km Loc.1
Brabiescu Paul

 

Instructor sportiv: Anghel Marius

Orientare CE, SEEOC-SEEMOC

Sp/ Ld/ Md, 20-25.08. Moldova, Chisinau 3WRE

M35, 3,4km

M35, 8,6km

Stafeta

M35, 4,5km

Loc.1

Loc.1

Loc.1

Loc.2

    CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova,Campina

 

M21 Stafeta

 

 

 

Loc.1

 

 

Zincă Ionuț

Instructor sportiv: Anghel Marius

Orientare  CN de Semimaraton 18.04. Baia-Mare SM Loc. 1
    CN Sprint-Urban,et.3

Cupa României, 10-12.05 Oradea

A(43), 2,0km

M21E

Loc.1

Loc.1

    CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD, 18-19.05. Cisnădie Victoria M21(15) Loc.2
    CE, SEEOC-SEEMOC

Sp/Ld/Md, 20-25.08. Moldova, Chișinau 3WRE

M21E, 3800m

M21E, 11300m

M21E, 5200m

Stafeta

Loc.1

 

Loc.1

Loc.1

Loc.3

    CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina

M21 Stafeta

M21(16) Ld

M21 Md

M21 Sprint

Loc.1

Loc.1

Loc.1

Loc.1

    CN Noapte

CN Sprint-Urban et.6

CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria

M21(15) Noapte Loc.1
    CN Parc Oras, et.7

12-13.10. București

M21

M Elita

M35

Loc.2

Loc.1

Loc.1

Sportiv, instructor: Anghel Marius Orientare CN Sprint-Urban, et.3

Cupa României, 10-12.05 Oradea

C(83), 1,8km

Open Tehnic

Loc.1

Loc.1

    CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD,18-19.05. Cisnadie Victoria M(40),2,8km Loc.1
    CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina

M45(14), Sprint

M35(1) Md

Loc.1

 

Loc.1

    CN Noapte

CN Sprint-Urban et.6

CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria

M45(9) Sprint urban Loc.2
    CN Parc Oraș, et.7

12-13.10. București

M45 Loc.2
Dehelean-Mih  Mihaela Culturism CN Seniori 06.10. Sibiu Masters +45 Loc.3
Medrea Andreea

Antrenor: Dinu Cristian

Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-28kg Loc.3
Bogdan Laura Alexia

Antrenori: Dinu Cristian,

Dinu Alin

 Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U15-48kg Loc.1
    CN U15,  24 Mai, Dumbrăvița -Timiș U15-48kg Loc.2
    Camp. Balcanic U15, Macedonia U15-48kg Loc.5
    CN Judo NE Waza U16 F

13.10.Dr. Tr. Severin

U16-48kg Loc.1
    Cupa  Sperantelor 01.06.    Sibiu U16 -48kg Loc.1
    Cupa Onesti, 29-30.11.

Onești, jud. Bacău

U16 -48kg. Loc. 1
Horhat Alesia

Antrenor : Dinu Alin

 

 Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U15-63kg Loc.2
    Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U16-63kg Loc.2
Sibișan Alexandru

Antrenori: Dinu Cristian,

Dinu Alin

Judo CN Individual U16,31.03. Satu-Mare U16-81kg Loc.3
    CN Judo NE Waza U16 F

13.10.Dr. Tr. Severin

U16-73kg Loc.2
    Turneu International Judo „Vasile Luca” 28.11-01.12.

Chișinău, R. Moldova

U16 -81 kg Loc.2
Onișor Paul

Antrenor: Dinu Cristian

 

Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-60kg Loc.1
    Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U16-60Kg Loc.2
Arion Alina

Antrenor: Dinu  Alin

Judo CN Euroregional U11

,U 15, Aprilie Deva

U13-40kg Loc.1
 

Măieruț  Cătălin

Antrenor: Dinu Cristian

 

Judo

 

Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu

 

U13-38 kg

 

Loc.3

 

Jurj Cătălin

Antrenor: Dinu Cristian

 

Judo

CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U13-60kg Loc.2
Andronache Anamaria

Antrenor: Dinu Cristian

Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U13-48kg Loc.3
    Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U13-48kg Loc.3
Dinu Cristian

Antrenor: Dinu Cristian

Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-26kg Loc.3
Dinu Ana

Antrenor: Dinu Cristian

Judo Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U13-23kg Loc.3
Rus Natalia

Antrenor: Dinu Alin

Judo Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U13-52kg Loc.2
Nemes  Andrada

Antrenor: Dinu Alin

Judo Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U13-52kg Loc.3
Tiutiu  Roberta

Antrenor: Dinu Alin

Judo Cupa  Speranțelor 01.06.    Sibiu U13-32kg Loc.1
 Catarambă Alexandru

Antrenor voluntar:Panazan Ovidiu

 

Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,   6-7.04. Timișoara Seniori

120kg

 

Jun II

 

3 locuri 3

 

 

4 locuri 1

    CE ,M+F, Jun I, Jun.II, Seniori, Master,

Powerlifting

28.04-04.05. Pilsen Cehia

Jun.II-U18 3 locuri 1

1 Loc 2

 

 

 

  CM ,  Juniori si Tineret

26-31.08. Regina, Canada

 

Jun. II- U18 3 locuri 1

1 loc.2

Irimie Andrei

Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu

 

Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, II, (Tineret), Powerlifting

06.07. Timișoara

 

Seniori 83kg 3 locuri 1

 

    C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen Cehia

Seniori

 

 

 

 

 

Loc.3

2 Locuri 14

1 Loc.13

    CM , Seniori, Seniori M+F

26-31.08. Dubai, EAU

Senior Loc. 5

Loc. 12, 15, 16

    Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F, 09.11.Baile Felix

 

Seniori

 

 

Open IPF

Loc. 1 individual

Loc. 1 echipe

 

Loc.1

Cioflică Andrei

 

Antrenor voluntar:

Pănăzan Ovidiu

Power

lifting

Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04. Timișoara Seniori 74kg

 

 

Open

3Locuri 1

Loc.2

 

Loc.3

    CM , Seniori, Seniori M+F

26-31.08. Dubai, EAU

Seniori Loc.8

2 Locuri 9

Loc.10

    C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen CehiaSeniopri

Seniori 3 Locuri5

1 Loc.4

    Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Jun.II,U18

 

 

Open IPF

 

Loc.2

 

 

Loc.3

Buciuman Cătălin

Antrenor voluntar:

Pănăzan Ovidiu

Power

lifting

Finala CN M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,

6-7.04.Timisoara

Seniori 74kg

 

 

Jun.I 74kg

1 loc.1

3 locuri 2

 

4 locuri 1

    CM , Juniori si Tineret

26-31.08.Regina , Canada

Tineret-U23 Loc. 4, 6,7, 8
     

C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen, Cehia

 

Tineret-U23

 

 

 

 

 

Loc.3

Loc.4,5,6

Turus Daniel

Antrenor voluntar:

Pănăzan  Ovidiu

 

Powerlifting Finala CN, M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,

6-7.04 Timisoara

 

 

 

Seniori 120kg

 

 

 

Tineret 120kg

1 loc. 3

 

 

 

4 locuri 2

    C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen Cehia

Tineret-U23 3 locuri 6

1 Loc. 8

Cazacu Alexandru

 

Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Jun.I, U23

 

Open IPF

 

Seniori

 

 

 

Loc.1

 

Loc.2

 

Loc.1

    CM , Juniori si Tineret

26-31.08. Regina, Canada

Tineret-U23 2 locuri 5
 Avram Laurențiu Antrenor voluntar:  Pănăzan Ovidiu Power

lifting

Finala CN M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,

6-7.04.Timisoara

Seniori  Loc.1
     

C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05. Pilsen Cehia

 

Seniori

 

Loc. 8, 11,

13, 14

    Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Seniori  Loc.1

3 locuri 2

     

CM , Seniori, Seniori M+F

26-31.08. Dubai, EAU

 

Seniori

 

2 locuri 13

loc. 14, 16

  CS UNIREA Alba  Iulia   Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Jun.I, U23 Loc.1
CS UNIREA Alba Iulia   Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Seniori Loc.1
         
Vîlcu Nicu

Antrenor:

Frătila Ioan

 

Haltere Finala CN, Haltere U12, U13, 10-14.06.

Botoșani

U13-67kg 3 locuri 2
Năstase Ionuț

Antrenor: Fratila Ioan

Haltere CN Haltere+Cupa Romaniei Jun.I 19-22.03. Bascov Jun.I -56kg

 

Cupa Rom.

Jun.I

3Locuri 3

 

Loc.3

 

Rodean Ana

 

Antrenor:

Avram  Gabriel

Atletism CN Seniori, 20Km, Mars

31.07. Pitești

Seniori 20km

Mars

Loc.1 indiv.

Loc.1 echipe

    CN -Finala, Cros

18.10. Felix

8 km Loc.2 echipe

Loc.5 indiv.

    CN -Finala, 10km, Mars

02.11. Bucuresti

10 km Mars Loc.1 indiv.

Loc.1 echipe

Acatrinei Mihaela

Antrenor: Avram Gabriel

 

Atletism Finala CN Mars ,Iarna 25.03. Botoșani Seniori 20km Mars

 

 Loc.2 indiv.

 

    CN Seniori, 2oKm, Mars

31.07. Pitesti

Seniori 20km

Mars

Loc.2 indiv.

Loc.1 echipe

    CN -Finala, Cros

18.10. Felix

8 km Loc.2 echipe

Loc.8 indiv.

    CN -Finala, 10 km, Mars

02.11. Bucuresti

10 km Mars Loc.2 indiv.

Loc.1 echipe

 

 Jid Georgiana

Antrenor: Avram Gabriel

 

 

Atletism

 

CN Mars,Iarna

25.03.Botosani

 

Tineret

20km Mars

 

Loc.3 indiv.

 

    CN Seniori, 2oKm, Mars

31.07. Pitesti

Seniori 20km

Mars Seniori

Jun.1

Tineret

 

 

 

Loc.1 echipe

Loc.3

Loc.5

    CN -Finala, Cros

18.10. Felix

8 km Sen.

Tineret

Loc.1 echipe

 

    CN -Finala, 10km, Mars

02.11. Bucuresti

10 km Mars

Seniori

Tineret

 

Loc.1 echipe

Loc.6

Pavel Natalia

Antrenor: Bucerzan Mariana

Atletism CN Copii 1,  2km,  Mars Copii 1

2Km Mars

Loc.4
Moldovan Daniel

Antrenor: Paștiu  Nicolae

 Box CN Box, Seniori

14-18.10.Tg. Mures

Seniori 91kg Loc.3
Dărămuș Andrei Vasile

Antrenor: Paștiu  Nicolae

 Box CN Box, Seniori

14-18.10. Tg. Mures

Seniori 81kg Loc.2

 

 

Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 20278 Articles
E-mail: office@proalba.ro Telefon: 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*