2-6 octombrie: La Alba Iulia va avea loc a VIII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru „Povești”

iluzii teatruÎn perioada 2 – 6 octombrie, la Alba Iulia se va desfășura cea de a VIII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru „Povești”. În cadrul festivalului vor avea loc nemaipomenite spectacole de teatru precum BLIFAT (regia Alexandru Mihail) MIC ȘI AL DRACU (regia Maia Morgenstern), D’ALE NOASTRE(regia Gigi Căciuleanu) sau ABSOLUT! (după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija), discuții deschise cu publicul, evenimente pentru copii și multe alte manifestări care mai de care mai atractive.

Biletele pot fi achiziționate începând cu data de
20 septembrie de la:

1. Casieria Teatrului de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia (pentru toate spectacolele din program)
Alba Iulia, Str. Andrei Mureșanu, Nr. 3 Tel : 0258 811 752

Zilnic între orele: 10.00 – 18.00

2. Casieria Casei de Cultură a Sindicatelor (doar pentru spectacolele care se joacă în acestă sală) Str. M. Viteazul, Nr. 31
Tel : 0258 815 842

Zilnic între orele: 08.00 – 19.00

3. Info POINT (pentru toate spectacolele din program) Alba Iulia,
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

Zilnic între orele: 10.00 – 13.00 și 16.00 – 19.00

PREȚ BILETE:

Spectacole adulți:
10 lei / 1 spectacol
15 lei pentru spectacolul ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă

Spectacole copii: 5 lei / 1 spectacol

Abonament adulți (spectacole adulți, concerte): 100 lei / 1 abonament

Mai jos găsiți programul complet al evenimentelor:

MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013

10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino
Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)

11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint
Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (45 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă /Club Festival (Art Cafe Downtown)

17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO
Expoziţie de schițe scenografice /Sala Teatrului de Păpuşi

17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar
One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)

19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI
Expoziție de costume /Teatru Liric ELENA TEODORINI Craiova /Casa de Cultură a Sindicatelor

19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail
Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

JOI, 3 OCTOMBRIE 2013

10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler
Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (45 min.)

11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi
Teatrul REGINA MARIA,Trupa ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (55 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
*DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea
Lansare de carte, Editura Sedcom Libris

18.30 D’ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu Teatrul Național I.L.CARAGIALE,
Centrul de cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava”, Fundația Art Production București
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.) / Casa de Cultură a Sindicatelor

20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern
Teatrul Evreiesc de Stat București /Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)

20.00 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013

10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan
Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)

11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu
Teatrul FANI TARDINI, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (65 min.)

12.00 TEATRU ȘI CARTE
Biblioteca Județeană LUCIAN BLAGA Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților
Bibliobusul cu povești

12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM
Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)

18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu
Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

20.00 NEÎNŢELEGEREA, regia Elena Ivanca
Teatrului Naţional STERIJA Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)

20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu
O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

22.00 7TH FLOWER
Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)

23.00 AFTER PARTY
DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)

SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013

10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov
Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (50 min.)

11.00 MICA SIRENĂ, regia Gabriel Apostol
Teatrul de animație ŢĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (50 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
* BĂRBATUL INVIZIBIL
Expoziție foto Dávid Botond
* BLONDĂ SAU BRUNETĂ
Lansare album Silvan Stâncel, producător Libris Brașov

15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)

17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristian Juncu
Teatrul Național Tg. Mureș, Compania LIVIU REBREANU / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)

20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)

21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)

21.30 OZANA BARABANCEA & BAND
Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)

DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013

11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

14.30 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)

16.00 PREZENTARE ATELIERE
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertran
Compania JORDI BERTRAN Spania / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol non verbal pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)

18.00 REVOLEO – FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca
Association Andalouse ALHAMBRA – Franţa / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)

19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)

20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe
Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)

Redacția ProAlba
Despre Redacția ProAlba 21826 Articles
E-mail: office@proalba.ro Telefon: 0740.430.128

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată


*